Diabétesz világnapja: a Korall Klinika szakorvosai elmagyarázzák, miért fontos a betegség nyomon követése

A cukorbetegség világnapját első alkalommal a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szervezte meg még 1991. november 14-én.

Választásuk azért esett e dátumra, mert így szerették volna elismerésüket kifejezni az 1891. november 14-én született Frederick Banting felé, akit az inzulin társfelfedezőjeként tartanak számon és eredményeiért 1923-ban Nobel-díjjal is kitüntettek. Ennél jóval kevésbé ismert dr. Nicolae Paulescu professzor érdeme, aki elsőként, már 1916-ban izolálta a hasnyálmirigy által termelt antidiabetikus hormont, melyet ma már mindenki inzulinként ismer.

Az inzulin felfedezésétől számított egy évszázadban számos jelentős előrelépés történt a diabetológia terén, viszont e hormon továbbra is a cukorbetegség kezelésének alapjaként tekinthető.

A cukorbetegség elleni küzdelem világnapja alkalmából, Dr. Filimon Adriana, a szatmárnémeti Korall Klinika szakorvosa elmagyarázta, hogy mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabétesz krónikus egészségügyi problémának számít, azaz olyan élethosszig tartó betegség, mely folyamatos kezelést igényel.

"A diabetológia sokat fejlődött az elmúlt egy évszázadban, és sok új gyógyszer is rendelkezésünkre áll. Olyan gyógyszerek, melyek nem csak optimális paraméterek között tartják a vércukorszintet, de a szív- és érrendszeri, illetve vesebetegségekkel szemben is megvédik a pácienst. Ma már léteznek személyre szabott alternatívák, melyeket a kezelőorvos szigorú felügyelete mellett lehet alkalmazni, olyan alternatívák, melyek heti adagolású gyógyszerekkel helyettesíthetik a napi inzulininjekciót” – magyarázta a diabetológus.

Dr. Filimon Adriana szakorvos hangsúlyozta, hogy a modern gyógyszerek és eszközök mellett annak is kulcsfontosságú szerepe van, hogy a páciens rendszeresen visszajárjon felülvizsgálatra, hiszen ez az egyetlen biztos módja annak, hogy a szakorvos nyomon tudja követni a betegség alakulását.

Kifejtette továbbá, hogy az olyan társbetegségek, mint a magas vérnyomás vagy a magas koleszterin, de még a túlsúly és a dohányzás is növelik a cukorbetegségre való hajlamot, és emellett érdemes figyelmet fordítani arra is, hogy a családban másvalakinél diagnosztizáltak-e diabéteszt vagy egyéb anyagcserezavart.

''A cukorbetegség elleni harc világnapja alkalmából szeretném felhívni rá a figyelmet, hogy a diabétesz egy olyan krónikus betegség, mely folyamatos kapcsolatot tesz szükségessé a szakorvos és a páciens között, hiszen csak együtt találhatjuk meg a legjobb, személyre szabott megoldásokat, melyek valóban a specifikus problémákat veszik célba. Emellett a betegnek tudatosítania kell az életmódváltás szükségességét is, hiszen csak ez által tartható kontroll alatt a cukorbetegség. Ez nem könnyű, viszont az orvos és a család segítségével el lehet érni a kitűzött célokat” – magyarázta dr. Filimon Adriana.

A Korall Klinika komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy megkönnyítsék a páciensek hozzáférését a konzultációhoz és a kezelésekhez, ennek köszönhetően a vizsgálattól és laboranalízisektől kezdve a személyre szabott kezelés összeállításáig minden megoldható a klinikán belül, méghozzá rövid időn belül.

A Korall Klinika ajtaja még a koronavírus-járvány legnehezebb pillanataiban is nyitva állt a páciensek előtt, a távkonzultáció pedig azóta is elérhető a páciensek számára.

Annak érdekében, hogy a klinika által kínált szolgáltatások széles skáláját minél több személy igénybe vehesse, az egészségügyi intézmény szerződésben áll a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral is.

További információkért és előjegyzésért tárcsázzák bizalommal a 0361 800 820-as vagy 0361 412 037-es telefonszámokat, vagy látogassanak el személyesen a Korall Klinikára, melyet Szatmárnémetiben az Eroii Revolutiei tér 22. szám alatt találnak.