Kezdődik a vírusos megbetegedések időszaka. Íme a Korall Klinika szakorvosának tanácsai gyermekeink védelme érdekében

Az új tanévvel, illetve a tartósan hűvös idő beköszöntével megkezdődött a gyermekeket érintő vírusos megbetegedések időszaka is. A szülőknek ilyenkor érdemes különösen nagy figyelmet fordítani a virózisok megelőzésére és a gyerekek immunrendszerének erősítésére. Alina Andreica gyermekorvos, aki a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház mellett a Korall Klinikán is rendel, részletesen beszámolt arról, hogyan készülhetnek fel a szülők az előttünk álló időszakra.

„A hideg időszak nagyon sok vírusos megbetegedést hoz magával. Ezek általában magas lázzal járnak, és sok gyereknél bronchiolitis vagy tüdőgyulladás alakul ki, melynek okán be kell utalni őket, ugyanis intravénás gyógyszeradagolásra vagy oxigénre van szükségük. Fontos, hogy a szülők legyenek tisztában vele, hogy a gyerekeket az akut időszakban, azaz a megfázásos tünetek jelentkezésekor el kell különíteni. Természetesen szükségük van a közösségre, hisz így szocializálódnak, viszont egy lázas, köhögő gyermeket semmiképp nem szabad forgalmas helyekre vinni, pl. bevásárlóközpontokba vagy moziba. Vigyük inkább őket le a parkba, ahol tiszta levegőt lélegezhetnek be, de semmi esetre se nagy forgalmú helyekre” – magyarázza dr. Andreica.

A doktornő azt javasolja továbbá, hogy amennyiben a család egyik tagjánál koronavírus vagy egyéb fertőző betegség üti fel a fejét, mindenképp értesíteni kell az óvodai vagy iskolai közösséget, ahová a gyermek jár, és amennyiben a gyerekeknél is mutatkoznak a tünetek, otthon kell őket tartani, hiszen a vírust könnyedén átadhatják olyan társaiknak is, akiknek immunrendszere nem annyira fejlett, és emiatt a betegség is súlyosabb formában jelentkezik.

„Amennyiben a gyerek belázasodik, egészen addig otthon is kezelhetjük, amíg hat a lázcsillapító, állapota nem súlyosbodik, nem kezdi el nehezen venni a levegőt, és nem gyötri kínzó köhögés. Amennyiben nem eszik, a lázas állapotokon túl is aluszékony, nem játszik úgy, mint korábban, mindenképp ki kell kérni egy gyermekorvos véleményét is. Abban a pillanatban, ahogy a gyerek elkezd nehezebben lélegezni, azaz szemmel láthatóan is csak erőfeszítések árán tud levegőt venni, vagy levegővétel közben sípoló hangot hallunk, el kell menni a sürgősségire. Továbbá, ha a gyerek naponta négynél több alkalommal hányik, vagy legalább ötször megy a hasa, ezekhez pedig étvágytalanság, aluszékonyság és kevesebb vizeletürítés társul, akkor a gyerek nagy valószínűséggel ki van száradva, amit a sürgősségin infúzió bekötésével tudnak orvosolni” – magyarázza dr. Alina Andreica.

Dr. Alina Andreica

A szakemberek egészséges, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrendet javasolnak

A Korall Klinika szakorvosa azt javasolja a szülőknek, hogy egészséges táplálkozással segítsék gyermekük immunrendszerének fejlődését. „A legjobb megelőzési módszer az egészséges táplálkozás. Ez fokozott zöldség- és gyümölcsfogyasztást, illetve fehérjebevitelt jelent, azaz bátran lehet fogyasztani húst, májat, tojást és zöld leveles zöldségeket is. A hidratálás is rendkívül fontos, hiszen sok vízre van szükség, hogy a szervezetből kiürülhessen minden káros anyag. Az immunerősítő kezelések és vitaminszirupok nem tesznek csodát, és csak egy rövid periódusra jelenthetnek megoldást. A legfontosabb egy fiatal szervezet számára, hogy egészséges táplálkozás formájában kapja meg mindazt, amire szükség van. Az édességek, üdítők és egyéb nassolnivalók túlzott fogyasztását kerülni kell, viszont nem kell teljesen kizárni őket az életünkből: a gyerek néha megehet egy-egy bonbont vagy egy kis pufulecet, hisz mégiscsak gyerekek” – magyarázza dr. Alina Andreica.

De milyen tünetekre is érdemes odafigyelnünk? Ebben az időszakban a légzőszervi panaszok a leggyakrabbak, azaz a piros torok, a lázzal járó köhögés, de egyre több őszi allergia is felbukkan, különösképp a háziatka okozta betegség.

A pandémia után erősebbek a vírusos megbetegedések

Fontos továbbá azt is tudni, hogy a világjárvány miatti lezárások és a szociális érintkezések hiánya miatt az immunrendszer nem volt kihívások elé állítva, ezért mostanra érzékenyebbé vált és szüksége van egy kis extra segítségre a vírusok leküzdésében. „Ebben az évben szinte minden vírusos megbetegedés erősebben hat. Tudnunk kell, hogy a lezárások két éve alatt a gyerekek immunrendszere nem volt igazán igénybe véve, ezért érzékenyebbek lettek. Épp ezért vannak olyan virózisok, melyek magas, nem ritkán 40 fokos lázzal járnak, és melyek nehezen reagálnak a kezelésre. Ez a pandémia mellékhatása. Nagyon fontos, hogy a szülők csak orvosi utasításra kezdjék el antibiotikummal kezelni a gyereket, hiszen ahogy már említettem, ezen fertőzések nagy részét vírus okozza, melyekkel szemben az antibiotikumok hatástalanok, és a pontos indikáció nélkül szedett antibiotikum kúrák kihatással lehetnek az immunrendszerre is” – mutatott rá a szakorvos.

Dr. Alina Andreica gyermekorvoshoz a 0361-412037-es vagy 0361-800820-as telefonszámok egyikén lehet időpontot kérni. Amennyiben a doktornő nincs teljesen betáblázva, akár sürgősségi jelleggel is tudja fogadni a pácienseket - erről és minden egyéb tudnivalóról a Korall Klinika recepcióján, Szatmárnémetiben az Eroii Revolutiei tér 22. szám alatt lehet érdeklődni.