Utolsó generációs, performáns készülékek teszik még hatékonyabbá a fül-orr-gégészeti konzultációt a Korall Klinikán

A szatmárnémeti Korall Klinika füll-orr-gégészeti rendelőjében egy sor olyan korszerű és performáns gép áll rendelkezésre, melyek mind a szakorvost, mind a pácienst segítik abban, hogy a vizsgált területet egy képernyőn keresztül, közvetlenül megtekinthessék. Ezeknek az új módszereknek köszönhetően a diagnózis pontosabb, a páciens pedig könnyebben megértheti az egészségügyi problémát, mely miatt kénytelen volt orvoshoz fordulni.


A fül-orr-gégészeti rendelőben találunk:

  • vezeték nélküli, digitális otoszkópot - segít pontosan felmérni a különféle sérüléseket és elváltozásokat a fülben az által, hogy azokról magas minőségű képeket közvetít
  • digitális kamerát merev endoszkóppal – többféle betekintési szöggel, az orr, a szinuszok, a garat és a gége vizsgálatához
  • flexibilis nazofaringoszkópot
  • fül-orr-gégészeti mikroszkópot – lehetővé teszi a fül vizsgálatát és különféle beavatkozások elvégzését mikroszkópos kontroll alatt

 

Fülfájás – az egyik leggyakoribb fájdalom a gyerekek és a felnőttek körében


A fülfájdalom (otalgia) az egyik leggyakrabban jelentkező fájdalom mind a gyerekek, mind a felnőttek körében. Lehetséges okai egészen széles skálán mozognak, így a kezelés is igen sokféle lehet, az azonban bizonyos, hogy az olyan hagyományos „kezelési módokat”, mint pl. a fülgyertya, fokhagyma vagy a cigaretta, a páciensnek még csak számításba sem kellene vennie. Melyek a fülfájás leggyakrabb okai és hogyan lehet ezeket kezelni? Ezekről a Korall Klinika szakorvosa, dr. Soponar Laura Iulia beszélt nekünk.

 


Nincs univerzális gyógyszer minden fájdalomra


Ahogy említettük, a fülfájdalomnak számos oka lehet, így a kezelések is igencsak változatosak. Dr. Soponar Laura azonban hangsúlyozza: „Nincs univerzális gyógyszer a fülfájdalomra, ennek ellenére sok páciens első körben a tradicionális/népi gyógymódokkal próbálkozik, pl. a fülgyertya, a fokhagyma, a cigaretta, a meleg olaj, az oxigénes vízzel történő fülcsepegtetés – holott a legtöbb esetben nem tudják a fájdalom okát. Való igaz, hogy egy fájdalomcsillapító vagy egy gyulladáscsökkentő megszünteti ideiglenesen a fájdalmat, viszont annak okára nem jelent megoldást, épp ezért szükség van más típusú, helyileg alkalmazott, szájon át szedhető vagy injekciós formában a szervezetbe juttatott gyógyszerre is, sőt komolyabb esetben akár egészségügyi beavatkozásra is”.


A fülfájás leggyakoribb okai a következők:

 

  • a „szomszédból” átsugárzó fájdalom – okai: fogászati problémák, az állkapocsízület gyulladása, a fültőmirigy betegségei, a garat és a palatinus mandulák gyulladása, különféle neuralgiák, beleértve a nyaki gerinc statikus rendellenességei által okozott idegfájdalmat is.
  • Lokális okok – fülzsírdugó, idegen tárgyak (beleérve pl. a rovarokat, hallókészülékek levált darabjait, a fültisztító pálcika végét), saját kezűleg okozott sérülések (a hallójárat bőrének felsértése pl. fültisztító pálcika, köröm vagy egyéb eszközök által), agyi sérülések stb.
  • Fülgyulladás – az otitis a fül szintjén jelentkező gyulladást és/vagy fertőzést jelenti. Több altípusról beszélhetünk:

 

Külső fülgyulladás: a fül érintésére heves fájdalom jelentkezik, a külső hallójárat megduzzad, és gennyes váladékozás jelentkezhet, mely csökkentheti a hallási képességet „A külső fülgyulladás kialakulásának oka legtöbbször a fültisztító pálcika használatában vagy a szennyezett vízzel (úszómedence, tenger) való érintkezésben keresendő. Okozhatja azonban baktérium, gomba vagy ezek kombinációja is, így a kezelés egyik esetről a másikra változik. Fontos tudni azt is, hogy a külső fülgyulladás olyan komplikációkhoz vezethet, mint pl. a pericondrithis, azaz amikor a fertőzés az egész fülkagylóra kiterjed – ezzel legtöbbször a cukorbeteg, legyengült immunrendszerű, bőrbetegséggel küzdő vagy különféle hallókészülékeket viselő páciensek esetében találkozunk. Annak érdekében, hogy elkerüljük az ilyen típusú fülgyulladást, illetve annak az újbóli kialakulását, szükség van egy sor, szakorvos által végzett vizsgálatra: leszívás, a fülváladék laborvizsgálata és célzott gyógyszeres kezelés, de természetesen nem elhanyagolható a higiéniai szabályok tisztázása sem” – magyarázta dr. Soponar.

 

Az akut középfülgyulladás alatt annak a szakasznak a gyulladását és fertőzését értjük, mely a dobhártya mögött van, de érintett lehet maga a dobhártya is. Ebben az esetben intenzív, lüktető fájdalom, halláscsökkenés, láz jelentkezik, nyomásérzet alakul ki. „Elsősorban a gyerekeknél találkozunk ezzel a típusú fülgyulladással egy-egy „megfázást” követően, pontosabban szólva az alábbi esetekben: az adenoidok (polipok) gyulladása, akut orrnyálkahártya-gyulladás, légúti vírusos megbetegedések, akut allergiás nátha. Annak érdekében, hogy az ilyen típusú fülgyulladást megelőzzük, fokozott figyelmet kell fordítani a gyulladást okozó főbetegség kezelésére és az ezt követő felülvizsgálatra is” – hangsúlyozta a szakorvos. A doktornő tanácsait már csak azért is érdemes megszívlelni, mivel a kezeletlen akut középfülgyulladás olyan komoly komplikációkhoz vezethet, mint a mastoiditis (csecsnyúlvány-gyulladás), a dobhártya átszakadása, agyhártyagyulladás stb.

 

„A fülfájdalmat gyakran más tünetek is kísérik, pl. a fülzúgás, viszkető érzés a hallójáratban, eldugult vagy telt fül érzete, gennyes vagy véres fülváladékozás, szédülés. Egy olyan betegség, melyet nem kezelnek megfelelően időben, hosszú távú következményeket vonhat maga után, jelen esetben pl. halláscsökkenés vagy akár teljes hallásvesztés” – összegezte a doktornő.

 

Időpontegyeztetésért és további információkért tárcsázza bizalommal a 0361 412 037-es vagy 0361 800 820-as telefonszámok egyikét.